Отвара или кипване. При кипването изсушените билки се поставят в студена вода, водата кипва и билките врат определено време до 4 минути. След което се оставя да се запари, едва тогава се прецежда. Този начин за приготвяне се използва най-вече при корени или кори.
Студена настойка. Голяма част от билките за чай, са с нежна структура, това би означавало че при нагряване много от най-ценните вещества биха е разрушили. За тези билки е подходяща студената настойка, позната още като студен извлек. Осем до 10 часа преди употреба съответното количество от билката се поставя в чаена чаша с вода и тя престоява на стайна температура. Класическите билки за студена настойка са хмелът, корените от бяла ружа, корените от аир и слез.
Кратко запарване. Може би най-разпространения начин за приготвяне на чай е краткото запарване. Тук билките се поставят в съд- керамичен, порцеланов и се заливат с вода гореща но никога вряла. Мярката още от стари времена е непроменяна, супена лъжица от билките и една чаена чаша вода. Над запарката се поставя друг съд, като похлупак и така остава обикновено до 3 минути. При продължително оставяне на чая да кисне, много от полезните активни вещества се губят. Краткото запарване е подходящо за пресни чайове, използвани през сезона на цъфтеж на билките. Вземат се пресни листа, нарязват се на тънки ивици, и се запарката до 3 минути. В повечето случай водата остава с почти непроменен цвят, но билката е отпуснала активните вещества и чаят е готов за прием.
Продължителното запарване, е често използван и предпочитан начин за приготвяне на чай. Начина на приготвяне е подобен, като този при краткото запарване, но тук първо използваме вряла вода, и впоследствие запарването стига до 15 минути в зависимост от билките.
Основните правила тук както и при краткото запарване, са свързани с съдът който използваме за приготвяне на чая и за похлупак при запарване- само порцеланов или керамичен.
Преди да прецедите се повдига внимателно чинийката, която служи за похлупак. От долната страна се образуват малки капки, който трябва да върнем обратно в чаят. Тези капки на практика са особено силни концентрати от най-ценните вещества, понякога по-ценни от тези който са останали в чая.
Коментари
Оставете коментар